TechNews

VIDEO: Izraelským vědcům se podařil mimořádný úspěch, vytlačili 3D srdce z tkáně a cév

Za “průlomový objev v oblasti medicíny”, který může výrazně přispět k pokroku v oblasti transplantace orgánů, označili v pondělí izraelští vědci provedení první 3D kopie lidského srdce z tkáně a cév. Píše o tom agentura AFP.Podle prohlášení vedoucího projektu – Tala dvir z telavivské univerzity (TAU) – představuje srdce velikosti králičího “první případ, kdy se podařilo navrhnout a vytisknout kompletní srdce obsahující buňky, cévy, komory i předsíně“.

Jak Dvir v této souvislosti dále uvedl, “lidé už v minulosti dokázali vytisknout strukturu srdce, avšak bez buněk a cév”. Než bude možné podobně vytištěné 3D srdce transplantovat, musí vědci zdolat ještě mnoho překážek. V první řadě bude nutné naučit vytištěno srdce “chovat se” jako skutečné orgány a až poté je bude možné transplantovat zvířatům, dodal izraelský vědec.

“Možná o takových deset let budou již tiskárny na orgány nacházet v nejlepších nemocnicích na světě a podobné procedury se tam budou provádět běžně,” prohlásil Dvir, přičemž však dodal, že nemocnice pravděpodobně začnou s transplantacemi méně komplikovaných orgánů.

Comment here