Spotřebiče

Velký test vysavačů 2019 – pomůžeme Vám vybrat!

Vysavače jsou bezesporu jedním z největších pomocníků v domácnosti. Mnoho z nás si bez vysavače neumí představit každodenní koloběh. Výhody, které nám přinesl jsou jasné. Namísto dvou – tří hodin zametání, utírání prachu a prášení koberců víme dům nebo byt rychle vysát za zlomek času.

Tento spotřebič však nekupujeme na tři měsíce či půl roku, ale na roky dopředu. Proto je třeba si dobře vybrat. Vysávání je stále práce, ale od výběru správného vysavače závisí, jak náročná tato práce bude.

Nechcete přece, abyste po domě běhali s hadicí visící z těla těžkého vysavače, který budete muset propojovat v každém pokoji kvůli krátkému kabelu. Hluk je součástí procesu, ale to neznamená, že o vašem vysávání bude vědět celý panelák.

V tomto článku Vám poradíme jak vybrat vysavač tak, abyste těmto nepříjemnostem vyhnuli a byli se svým pomocníkem v domácnosti spokojeni.

Základní typy vysavačů

Prvním předpokladem správného výběru vysavače je vědět, jaký typ se hodí do vaší domácnosti. Základny typy vysavačů, které najdeme běžně v obchodech a e-shopech:

  • klasické vysavače
  • cyklónové vysavače
  • tyčové vysavače
  • ruční vysavače
  • robotické vysavače

Dále v článku představíme jednotlivé typy vysavačů, shrneme jejich největší plusy a minusy a přidáme i nejlepší vysavače z jednotlivých kategorií.

Klasický vysavač – univerzální pomocník do každé domácnosti

Tento typ jednoduše vystihuje věta “za málo peněz hodně muziky”. Klasické vysavače jsou u nás stále nejoblíbenější. Tvoří převážnou část trhu a lidé jsou na nich zvyklí.

Proč tomu tak je? Především univerzálnost a cena. Na trhu je mnoho levnějších modelů klasických vysavačů s obstojným výkonem. Množství nástavců, které jsou většinou součástí balení, umožňuje důkladné vysávání různých povrchů. Koberce, autosedačka nebo prostor pod postelí – s tím vším si pomocí nástavců hravě poradíte.

S cyklónovým vysavačem nepotřebujete kapsy

Tento typ je na první pohled velmi podobný klasickým vysavačem, ale je mezi nimi jeden zásadní rozdíl – absence sáčku na odpad. To v cyklónového vysavačích nenajdete.

Odpad směřuje do plastové nádoby, do kterých se často pro lepší filtraci a údržbu nalévá voda. Ušetříte tak na kapsách a vyhnete se jejich nepříjemné výměně, při které se často nadělá nepořádek na další vysávání.

Tyčové vysavače – vysavač v rozměrech metly

Tento typ vysavačů u nás ještě není tak rozšířený jako na západě, ale pomalu se zabydluje iv našich končinách. Funguje na stejném principu jako klasický vysavač. Skládá se ze sací hlavy a trubice, odkud prach směřuje přímo do sběrného sáčku.

Díky jeho rozměrům a snadné manipulaci je vhodný do menšího bytu, nebo jako pomocný vysavač do kuchyně. Nižší výkon neumožňuje důkladné vysávání koberců a velkých prostor.

Ruční vysavač je praktický pomocník v kuchyni či obýváku

Vysávání auta, rozsypané mouky v kuchyni, či drobků zapadlých za gaučem – to jsou přesně situace, ve kterých ruční vysavač vyhrává. Nepovysávate ním celý byt či dům. Také jej lze nepoužijete každý den, ale věřte, že za něj budete rádi.

Charakteristické znaky tohoto typu jsou malé rozměry a hmotnost, menší výkon, absence kabelu – vysavač má dobíjecí baterii, a nízká hlučnost. Dělení na výhody a nevýhody je tu obtížnější, protože závisí na situaci.

Jelikož ruční vysavač slouží na menší úkoly, tyto parametry považujeme za výhodu.

Robotický vysavač – přineste inovace do domácnosti

Robotické vysavače představují novinku na trhu, ale těší se rychlému růstu popularity. Každému je jistě jasné proč – udělají práci za nás. Vysají byt bez toho, abyste byli doma a věnovali této činnosti špetku energie. Dobré, co?

Jsou však tyto robotické vysavače spolehlivé a vědí nahradit klasické vysavače ovládané člověkem? Odpověď zní: částečně. Co to znamená? Robotický vysavač vám doma vysaje, ale není důkladný. Respektive, jeho důkladnost se odráží od jeho kvality a tedy i ceny.

Problém nastává při vysávání prostoru v okolí překážek a vysávání koberců také nepatří mezi silné stránky robotických vysavačů. Tento typ vám tedy může usnadnit domácí práce a odbřemení vás od pravidelného vysávání. Jednou za čas však doporučujeme použít klasický vysavač a posbírat zbývající prach a nečistoty.

Comment here