Streamování bez streamovaného serveru s bleskem (Pseudo Streaming)

Adobe Corporation má na své ruce záblesk s Flashem. Nejnovější verze aplikace Flash Player, verze 10, byly staženy do téměř 60 procent počítačů po celém světě během dvou měsíců od jejího vydání. Stala se standardem výběru na internetu, pro vydavatele videa všeho druhu, od příležitostného plakátu až po profesionální tvůrce hřiště.

Problémem pro vydavatele bylo nalezení způsobu, jak dát divákům náhodný přístup, aniž by museli čekat, až bude celý videostream stahován. To znamená, že potřebují způsob, jak server dodat určitou část videa, takže je třeba nechat rychlé přesměrování prohlížeče zpracovávat (rychle!) Jako požadavek na videoobrazy mezi určitými časovými body.

Jak to funguje

Při práci s aplikací Flash existují tři možnosti pro streamování. Postupné stahování nevyžaduje žádný konkrétní serverový software jakéhokoli druhu, zatímco streamování potřebuje software, jako je Flash Media Server Adobe nainstalovaný na serveru. Pseudo streaming je na druhé straně progresivní stahování v kombinaci se skriptem na straně serveru, jinými slovy instrukce pro manipulaci se streamem, které jsou uloženy a prováděny na serveru, které umožní náhodný přístup k částům videa, které ještě nebyly staženy . Tento proces se někdy nazývá pseudo streaming HTTP, i když zde použijeme kratší termín.

Pseudo streaming může být implementován na běžných starých serverech HTTP se systémem Apache, lighthttpd, Tomcast, IIS nebo jinými protokoly. Skript na straně serveru spravuje komunikaci mezi serverem Flash a serverem. Přehrávač Flash prohlížeče odešle na server požadavek, který určuje čas začátku, požadavek HTTP, který vloží časový parametr do řetězce dotazu požadující adresy URL. Výsledkem je, že serverový skript slouží k vysílání video streamu s požadovanou počáteční pozicí. Jedná se o techniku ​​použitou v super oblíbené službě YouTube, protože je známo, že používá servery lighthttpd.

Omezení a problémy

Výběr nejlepší metody pro vás závisí na aplikacích, na serveru a jeho možnostech, na cílové skupině a samozřejmě na vašem rozpočtu. Pseudo streaming není nicméně pouze úsporným krokem pro malé firmy nebo nezávislé vydavatele, protože může být vhodně využit v řadě aplikací všemi druhy společností. Web TV, on-line demo produktů, e-learning, příběhy filmů a video blogy (vlogy) mohou těžit z snadné instalace, snadného používání a nízkých nákladů na funkčnost.

Existují samozřejmě určité omezení, které je třeba vzít v úvahu. Nejdůležitější je, kolik simultánních připojení PHP umožňuje váš webový server. Všichni majitelé stránek, kteří chtějí vysílat živé přenosy nebo obsluhovat tisíce současných diváků, budou muset stále odpovídat na streamingových serverových systémech. Adobe je pro ně připraven, samozřejmě, s technologií Flash Media Server.

Výhody

Pseudo streaming je chytré řešení problému předchozí generace, kde jsou počítače a síťová infrastruktura méně výkonná než nyní. Přesto, kdykoli může být síť jako celek ušetřena časem a šířkou pásma při stahování médií, je to dobrá věc s pozitivními výsledky pro všechny. Efektivita je zvýšena, zatímco zbytečné stahování a její nákladná kumulativní režie se sníží. Všichni můžeme s tímto přístupem trochu vyhrát.

Pro samotný zážitek z prohlížení je největší výhodou pseudo streamingu a dalších streamingových řešení schopnost diváka nastavit řízení přehrávání videa na časové pozice, které dosud nebyly staženy. To je obzvláště užitečné a časově úsporné v případě filmů v plné délce, protože diváci mohou skočit na závěrečné scény 135minutového filmu nebo jiní, když to chtějí. Stručně řečeno, přínosy pseudo streamingu jsou:

  • Schopnost požadovat jakoukoli část videa v libovolném okamžiku časové osy
  • Flexibilita pro spuštění přehrávání ve středu nebo na jakémkoli jiném místě časové osy videa
  • Možnosti integrace pro přizpůsobené streamingové servery plus skripty na straně serveru
  • Současná podpora formátu souborů FLV i H.264

Budoucnost streamování

Možná, že sítě budoucnosti, všechny sci-fi výkonné a optická vlákna a vše, nemusí potřebovat žádnou pomoc při streamování. Velmi rychlé připojení a super rychlé počítače mohou způsobit potíže s přenosem dat. Mezitím existuje samozřejmě spousta důvodů, jak využít řešení s malou šířkou pásma, které slouží k tomu, aby uživatelé internetových videí nemilosrdně přemýšleli o obsahu.

Když jsou rychlost sítě další faktor dva nebo čtyři nebo deset, můžeme se podívat zpátky na pseudo streaming jako poněkud kuriózní. Poté se zdá, že jakýkoli proces, který poskytuje náhodný přístup k videu bez stažení médií, má bezpečné místo v sadě webových nástrojů, a to i v případě, že technologie prochází dopředu. Je vždy příjemné mít jednoduchá řešení, zejména proto, že se věci stanou složitějšími. Budeme muset počkat a zjistit, zda pseudo streaming je dočasný gambit nebo trvalý proces, který se může stát standardním materiálem.