Automoto

Nové auta do zásuvky od automobilky Škoda!

Do města čistý elektromobil Citigo iV a na dlouhé kilometry plug-in hybrid na bázi modelové řady Superb. Na prezentaci nám zástupci automobilky také prozradily, že pojivem zelených modelů s okřídleným šípem ve znaku bude označení iV. Pojďme se tedy podívat na modely značky Škoda, které budou minimálně část energie čerpat z elektrické zásuvky.

Citigoe iV

Citigoe iV je autem do města a příměstské ježdění. Rozměry karosérie získáte výhodu při parkování i při proplétání se uličkami v centru města. Vozidlo má pod kapotou elektromotor s maximálním výkonem 61 kW (83 k) a nejvyšším točivým momentem 210 Nm. Lithium-iontový akumulátor s kapacitou 36,8 kWh umožňuje dojezd 265 km (dle WLTP). Akumulátor umístěný v podlaze vozidla má rozměry 1,1 x 1,7 m, výšku pouze 0,3 m a skládá se ze 168 článků. Po vyčerpání elektrické energie je možné ho nabít pomocí kombinovaného nabíjecího systému (CCS) na rychlodobíjecí stanici s výkonem 40 kW na 80% kapacity za jednu hodinu. Při wallboxe na střídavý proud s výkonem 7,2 kW trvá dobíjení na 80% kapacity 4 hodiny a 8 minut a po připojení na domácí nabíjecí stanici s výkonem 2,3 kW 12 hodin a 37 minut. Akumulátor lze samozřejmě nabíjet iz běžné domácí elektrické zásuvky.

Superb iV

Superb je autem dlouhých tratí a čistě elektrický pohon by byl z pohledu dojezdu na jedno nabití zatím omezující. A tak automobilka pragmaticky sáhla po plug-in hybridní technice. Osobně mám tato auta rád. Při současném stavu nabíjecí infrastruktury mi dávají smysl. Ve městě dokáže hybridní soustava výrazně šetřit palivo a tedy i emise, ale při dlouhé jízdě řidiče nijak neomezuje. Už se těším na test, kdy si funkčnost systému budu moci vyzkoušet v reálném provozu.

Superb iV je prvním vozem značky Škoda, které dostalo plug-in-hybridní pohon. Soustava sestává z benzínového čtyřválce 1,4 TSI s maximálním výkonem 115 kW (156 k) a elektromotoru s maximálním výkonem 85 kW (115 k). Systémový výkon soustavy 160 kW (218 k). Se standardně dodávanou šestistupňovou automatickou převodovkou DSG dosahuje vozidlo dynamické jízdní výkony.

Comment here