Elektronika

Miniaturní počítač Raspberry Pi – extrémní výkon za nízkou cenu

Miniaturní počítač má výkonu na rozdávání. Připojit k němu možná až dva monitory se 4K rozlišením. Uhodnete jeho cenu?

Počítače velikosti krabičky karet jsou oblíbeným nástrojem v rukou amatérských vývojáře, kteří pro ně najdou nejrůznější využití. Počítače Raspberry Pi, které před pár lety vzbudily obrovskou pozornost dnes mnozí využívají jako jednoduché multimediální centra, set top boxy či hlavní server v inteligentní domácnosti. Miniaturní počítače jsou natolik levné, že si je může dovolit koupit opravdu každý.

Výkonný hardware v miniaturním provedení

Zatímco v minulosti byly Raspberry Pi spojovány s různými kompromisy, dnes je situace již výrazně jiné. Nejnovější generace počítače je natolik výkonná, že si poradí i se dvěma monitory se 4K rozlišením. Minipočítač pohání čtyřjádrový procesor Broadcom s jádrem taktovaným na 1,5 GHz, Ve srovnání s předchozí verzí má být nový procesor až třikrát výkonnější. Narostla i volitelná kapacita operační paměti. Namísto maximálně jednoho gigabajtu si lze vybrat variantu s jedním, dvěma nebo čtyřmi gigabajtů. Volba kapacity úložiště bude plně v rukou uživatele (počítač podporuje microSD karty).

S počítačem Raspberry Pi 4 se lze bavit do sytosti.

Rasperry Pá kráčí s dobou a vyměnil microUSB konektor za modernější USB-C, který mu má pomoci i při napájení výkonnějších komponent. Monitory lze připojit ke dvěma microHDMI konektorem. Nechybí ani podpora Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 a gigabitového ethernetu. Pro připojení externích zařízení jsou určeny dva USB 2 a dva USB 3 konektory.

Comment here