Automoto

Michelin spustil testování revolučních pneumatik

Obavy o nečekaný defekt a s ním spojenou výměna kola v náročných, či dokonce nebezpečných podmínkách by mohly být minulostí. Po samozaceľovacej pneumatice vyrobené technologií SELFSEAL z jedinečné směsi, která okamžitě zaplní propíchnuté díry v dezénu, přichází největší francouzský výrobce s další inovací.

Francouzský pneumatikový gigant Michelin v těchto dnech vydal tiskovou zprávu v níž oznámil oznámil rozsáhlé testování nové série pneumatik UPTIS (Unique Puncture-proof Tire System). Jde o zcela nový jedinečný systém pneumatik odolných proti propíchnutí. Zkoušky se budou uskutečňovat ve spolupráci s General Motors. Nové elektrické vozidlo Chevrolet Bolt EV obuté zkušebními pneumatikami bude jezdit po nejnáročnější, často neudržovaných cestách a terénech, aby shromažďované informace přinesly co nejdokonalejší výsledky.

Pro názornost uveřejnil Michelin fotografie na kterých demonstruje princip pneumatik na zkušebním prototypu bez bočních stěn. Jako tlumící prvek v pneumatikách se používají pružné pryžové kompozitní materiály. Podle francouzských výrobců pneumatik technologie AIRLESS zvýší bezpečnost pneumatik, posílí pevnost, sníží množství použitých surovin a výrazně ovlivní negativní dopad na životní prostředí.

Odborníci však namítají, že výrobce zatím neposkytuje údaje o trvanlivosti elastických prvků, odhadovaném počtu kilometrů bez vzduchové pryže a její hmotnosti. Podle nich by tyto pneumatiky měly být podstatně těžší než je současný standard, což bude mít negativní vliv na jízdní vlastnosti vozidla a zvýšenou spotřebu paliva. Pokročilé pneumatiky budou testovány ve spolupráci s General Motors ve státě Michigan (USA) a přestože jsou zkoušky teprve na začátku, Michelin plánuje obouvat auta ze sériové výroby od roku 2024.

Comment here