TechNews

Ani 3D snímač otisků není dokonalý. Jednoduchým trikem jej lze oklamat

I pokročilý 3D snímač otisků prstů, který s příchodem smartphonu Galaxy S10 představil Samsung, je možné oklamat. Podařilo se to jednomu z uživatelů, který si na tiskárně vytiskl 3D model prstu a bez problémů s ním mobil odemkl.

Výrobci mobilů s Androidem stále nedůvěřují snímači obličeje natolik, aby s ním zcela nahradily snímač otisků prstů. Přece jen tento typ biometrie je léty ověřený, je relativně spolehlivý a jeho slabiny jsou zanedbatelné ve srovnání s přesností, či spíše nepřesností, kterou s sebou snímání obličeje přináší. Své o tom vědí mnozí uživatelé nejnovějších iPhonů (od verze X), kteří již nemají možnost ověřovat svou identitu jinak, než zadáním hesla nebo naskenováním obličeje. Při něm je třeba dodržovat určitou vzdálenost (zejména nebýt příliš blízko) a světelné podmínky (nefunguje v naprosté tmě s nízkým jasem displeje).

Stačí jednoduchý trik a 3D tiskárna

Když Samsung v únoru oznámil příchod tří mobilů Galaxy S10, pochlubil se vylepšenou technologií snímače otisků prstů. Namísto 2D snímání mobil přes ultrazvuk zachycuje 3D otisk prstu, což má výrazně přispět ke zvýšení zabezpečení. Výhodou je také, že takový snímač umístěný pod displejem, dokáže otisk rozpoznat i na mokrém prstě. Ukázalo se však, že má i slabiny.

Uživatel se jménem darkshark na serveru Imgur, ukázal, jak je možné snímač a sofistikované technologie oklamat. Odemknout telefon přitom dokázal již za několik desítek minut. Stačila mu na to fotografie otisku prstu ze sklenice s vínem, kterou upravil v Photoshopu. Následně v programu 3D Studio Max vytvořil 3D maketu prstu, kterou mu za 13 minut vytlačila 3D tiskárnu. Pomocí falešného otisku následně dokázal mobil odemknout. Toto zjištění je znepokojující pro všechny, kteří dosud považovali snímač otisků za spolehlivý.

Comment here